+38-097-390-67-37
·
moor@moor.com.ua
·
Пн - Птн 09:00-18:00

Відшкодування збитків, завданих агресією рф

До нашої компанії звертаються люди з проханням дати роз’яснення щодо можливості відшкодувати збитки, завдані агресією рф.

Адвокати нашої компанії підготували поради, які, сподіваємось, допоможуть відшкодувати зруйноване або пошкоджене майно чи бізнес за рахунок російських активів.

Запропонований алгоритм дій включає:

 1. Необхідність зафіксувати факт знищення чи пошкодження майна або бізнесу.
 2. Необхідність визначити розмір потенційних збитків.
 3. Необхідність визначити процедуру відшкодування збитків.

Щодо першого завдання.

Необхідно підготувати документи, які підтверджують право власності на майно. Оригінали та належним чином завірені копії зберігати в різних місцях. Завдяки віртуальним технологіям зберігаємо електронні копії документів:

 • угоди про купівлю-продаж нерухомості;
 • актуальних витягів з державних реєстрів, які підтверджують право власності, наприклад, з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно;
 • свідоцтва про право власності на нерухомість;
 • свідоцтва про право на спадщину;
 • договору дарування;
 • державного акта на земельну ділянку;
 • витягів з реєстрів прав на нерухоме майно та технічний паспорт;
 • страхових полісів;
 • договорів про охорону майна;
 • тощо

На місце події необхідно викликати представників Державної служби з надзвичайних ситуацій та правоохоронців. Представники ДСНС та Національної поліції задокументують сам факт руйнування та складуть відповідний акт (чи акти). Вам необхідно отримати його копію та зберігати для подальших дій.

Національна поліція складає звіти, де документує факти обстрілів. Це необхідна процедура для можливості отримати компенсацію постраждалим.

На місце події необхідно викликати представників поліції, які зафіксують умисне знищення або пошкодження майна, у тому числі російськими військовими чи іншими невідомими особами, мародерство, пограбування. Працівник поліції має зареєструє ваше повідомлення в Єдиному реєстрі досудових розслідувань. Вам як заявнику/потерпілому буде надано витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань, що підтверджує ключові факти розслідування. Будь ласка, зберігайте цей витяг.

Ретельно сфотографуйте та зніміть на відео наслідки руйнувань з різних ракурсів. На фото має бути зафіксована дата (налаштування смартфонів і фотоапаратів це дозволяють). Важлива прив’язка до місцевості з різних ракурсів і чітке розуміння масштабу руйнувань. Відеозапис має починатися з інформації хто ви, дати зйомки, адреси та причини зйомки.

Спробуйте скласти акт про руйнування з допомогою свідків. В акті необхідно:

 • зазначити прізвища та контакти свідків;
 • визначити та описати тип об'єкта, якому завдано збитків (промисловий об'єкт, житло, авто, інше);
 • зазначити місце розташування об’єкта, якому завдано збитків (місто/село, район, область, вулиця, будинок);
 • визначити дату та час нападу;
 • коротко описати обставини випадку та його наслідки.

Якщо про те, що ваше майно знищене, писали ЗМІ, збережіть посилання на репортажі та зробіть скріншоти матеріалу.

Якщо досудове розслідування вже розпочато слід надати письмову заяву в ході розпочатого досудового розслідування разом із зібраними доказами. При подачі документів переконайтеся, що ви зберігаєте копії всіх зібраних та поданих доказів.

Для бізнесу. Фіксація факту ушкоджень, знищення рухомого та нерухомого майна може здійснюватися за участю експертів Торгово-промислової палати та оформлюватися Актом. Експерти ТПП опрацьовують експертний висновок про технічний стан основних елементів об’єкту нерухомості. Експерти-товарознавці ТПП досліджують товарні, складські запаси товарно-матеріальних цінностей, включно з фіксацією, втрачених частково або повністю.

ЩОДО ДРУГОГО ЗАВДАННЯ. «Необхідність визначити розмір потенційних збитків»

Готуємо документи, які допоможуть встановити вартість майна: угоди про купівлю-продаж нерухомого майна, рухомого майна. Підтвердженням вартості, наприклад, телевізора чи холодильника буде його паспорт та чек з магазину тощо.

Використовуємо відомості бухгалтерського обліку товарно-матеріальних цінностей, аудиту, інвентаризації, податкових звітів.

Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову про «Порядок визначення шкоди та збитків, завданих Україні внаслідок збройної агресії рф». Відповідно до постанови, визначення шкоди та збитків в натуральній і грошовій формі здійснюється відповідно до методики, затвердженої наказом МВС та Міністерства реінтеграції.

До затвердження методики можна отримати висновок ліцензованого оцінщика про завдану шкоду майну або від аудитора про розмір упущеної вигоди.

За рішенням власника об’єкта нерухомості або управителя об’єкта може проводитися обстеження пошкодженої будівлі відповідно до Порядку проведення обстеження прийнятих в експлуатацію об’єктів будівництва.

В судовому процесі може бути проведена будівельно-технічна експертиза тощо.

ВИСНОВОК: Ми маємо використати всі правові засоби для визначення розміру збитків.

Радимо не нехтувати збором відповідних доказів. Це уможливить отримання компенсації у подальшому, а також полегшить життя вам і роботу відповідних органів щодо її надання.

Судовий процес щодо відшкодування завданих збитків

 1. Зібравши вищевказану доказу базу слід подати позов до російської федерації на підставі ст. 1166 Цивільного кодексу України «Підстави відповідальності за завдану майнову шкоду».
 2. Позов потрібно подавати до суду за місцем розташування пошкодженого майна.

Верховний Суд підтримує позицію розгляду справ проти рф в України без згоди рф, та виходить із того, що будь-який спір, що виник на її території у громадянина України, навіть із іноземною країною, зокрема рф, може бути розглянутий і вирішений судом України як належним та повноважним судом (постанова КЦС ВС від 14.04.2022 року у справі № 308/9708/19).

 1. Ціна позову складається із загальної шкоди та розміру збитків (реальні збитки і упущена вигода), що спричинені конкретним епізодом збройної агресії.
 2. Судовий збір складає 1,5 % ціни позову і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (868 350,00 грн.). Проте, суд може звільнити позивача від сплати судового збору на підставі ст. 5 закону «Про судовий збір», де вказано, що від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються позивачі - у справах за позовами до держави-агресора російської федерації про відшкодування завданої майнової та/або моральної шкоди.
Виконання рішення суду про стягнення збитків за рахунок російської федерації

Виконання рішення суду за рахунок арештованих активів російської федерації в Україні (наявне відповідне рішення РНБО).

ПОТРІБНА ДОПОМОГА?

Дзвоніть просто зараз : +38 (097) 390-67-37

Пн – Птн 09:00-18:00

Команда

 • Микола Катеринчук

  Позаштатний консультант компанії, адвокат, кандидат юридичних наук, магістр економічних наук, народний депутат України IV, V, VI, VII скликань.
 • Віктор Василюк

  Партнер, адвокат, правозахисник. Спеціалізується на кримінальному, цивільному, адміністративному, сімейному праві, захисті честі, гідності та ділової репутації.
 • Руслан Чорнолуцький

  Правозахисник, адвокат, управлінець. Доктор юридичних наук. Спеціалізується на адміністративному, цивільному та міжнародному праві.
 • Валерій Натокін

  Керуючий партнер компанії. Спеціалізується на кримінальному праві. Має багаторічний досвід роботи у правоохоронних органах України та Ізраїлю.
 • Павло Ткаченко

  Партнер, юрист. Спеціалізується на податковому плануванні, валютному регулюванні, супроводі податкових перевірок та вирішенні спорів з податковими органами.
 • Світлана Кустова

  Партнер, адвокат, заслужений юрист України. Спеціалізується на виборчому, адміністративному, конституційному, господарському праві та банкрутстві, захисті прав людини.
 • Богдан Василюк

  Молодший партнер, юрист. Спеціалізується на захисті результатів виборів, виборчому праві, вирішенні судових спорів. Голова правління ГО «Центр контролю передвиборчих програм».
 • Максим Тимошенко

  Молодший партнер, юрист. Спеціалізується на трудовому та адміністративному праві, іноземних інвестиціях. Представляє інтереси клієнта в органах державної та місцевої влади.
 • Тетяна Шефер

  Консультант компанії.
 • Сергій Коломієць

  Адвокат, правозахисник.